Podczas wytwarzania miodu w ulu powstają dodatkowe produkty uboczne, o dobroczynnych właściwościach o których często nie wiemy lub nie pamiętamy. Jednym z nich jest naturalny wosk pszczeli, znany i ceniony za swe bogate właściwości lecznicze i zdrowotne. Stosowany szeroko przed wielu laty, ponownie zyskuje na znaczeniu w związku z rosnącą powszechnie świadomością ekologiczną. Dlaczego warto po niego sięgnąć?
Pasieka przede wszystkim kojarzy się z miodem – smacznym i zdrowym wyrobem pracowitych pszczół. Tymczasem równie cennym produktem pochodzącym z ula jest naturalny wosk pszczeli, który ze względu na właściwości zdrowotne i lecznicze zasługuje na szczególną uwagę.
Skąd bierze się wosk pszczeli?
Wosk pszczeli jest naturalną substancją wydzielaną przez gruczoły pszczół robotnic. Początkowo jest przezroczysty. Z czasem przybiera barwę białą, a żółty staje się pod wpływem pyłku i żywicy, z którymi ma styczność pszczoła podczas zapylania roślin. Ostatecznie może nawet przybrać odcień brązowy. Jednak najlepszej jakości i najczęściej wykorzystywanym jest ten o zabarwieniu żółtym.
Im pszczoła jest młodsza, tym więcej wosku jej organizm jest w stanie wyprodukować. A niestety nie jest go zbyt wiele. Cała rodzina pszczół jest w stanie wytworzyć do około 1 kg wosku w sezonie letnim, ale jednocześnie na jego produkcję zużywa ponad 3 kg miodu.
Dzięki zachowaniu właściwej temperatury w ulu, wosk pełni funkcję ochronną dla pszczół przed infekcjami i intruzami. Dodatkowo w delikatnych wyżłobieniach plastra wychowywane są młode pszczoły i magazynowany jest miód. Jest to więc surowiec cenny tak dla pszczół, jak i człowieka. I niestety należy do deficytowych, co czyni go luksusowym.
Jakie są właściwości wosku pszczelego?
Wosk pszczeli jest równie zdrowy, co miód, głównie dzięki takim składnikom, jak: estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolne kwasy tłuszczowe, wolne alkohole tłuszczowe, węglowodory, węglowodany, witaminy, minerały, flawonoidy, kwas walerianowy i octowy.
Jako produkt w pełni naturalny, skład wosku pszczelego może się różnić. Ma na to wpływ typ kwiatów, z których pobierany jest nektar, gatunku pszczół czy też regionu, z którego one pochodzą.
Jedną z cenionych właściwości wosku pszczelego jest jego długotrwałość – wosk pszczeli nie psuje się i stale zachowuje swoją korzystną recepturę. Dzięki temu szybko znalazł zastosowanie w rozwijającej się medycynie. Wówczas tworzono różnego rodzaju maści i produkty lecznicze, które zalecano stosować w leczeniu ran, obrzęków czy innych chorób.
Dziś wosk nie stracił na zainteresowaniu. Oczyszczony znajduje szerokie zastosowanie, m. in. jako składnik produktów kosmetycznych i dermatologicznych oraz w leczeniu chorób dróg oddechowych. Natomiast świece wykonane z wosku pszczelego stanowią elegancką i unikatową dekorację wnętrz oraz są obowiązkowym wyposażeniem domowego SPA.
Wosk pszczeli w kosmetykach
Nazywany „złotem natury” wosk pszczeli, już od lat jest bardzo cenionym składnikiem produktów wiodących marek kosmetycznych. W połączeniu z innymi substancjami odżywczymi silnie nawilża, regeneruje i doskonale wpływa na elastyczność skóry. Pomadki ochronne i szminki z dodatkiem wosku pszczelego, świetnie wpływają na nawilżenie i wygładzenie ust. Dostępne w sprzedaży toniki z propolisem, delikatnie odświeżają i odżywiają cerę. Natomiast balsamy do ciała czy też kremy z filtrami UV, poprawiają elastyczność skóry oraz dogłębnie ją nawilżają.
Wosk pszczeli i jego właściwości kosmetyczne są szczególnie cenione ze względu na swoje kompleksowe działanie nie tylko w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Ceniony składnik możemy także spotkać w seriach produktów do pielęgnacji włosów. Maski, szampony czy też odżywki wzbogacone o ten naturalny składnik sprawiają, że włosy są znacznie bardziej odżywione, błyszczące oraz miękkie.
Kurację z wykorzystaniem wosku pszczelego są także powszechne w luksusowych salonach SPA. W ofertach można znaleźć szereg zabiegów lub produktów wzbogaconych o ten naturalny składnik. Masaż woskiem, kremy i produkty do pielęgnacji ciała są zalecane wszystkim osobom które marzą o intensywnie nawilżonej i elastycznej skórze.
Świece z wosku pszczelego
Pszczelarstwo w Polsce ma głęboką tradycję, która sięga XVI wieku. Wówczas opiekunowie pszczół nie tylko pozyskiwali miód, ale także wyrabiali produkty pszczele takie jak świece. Mimo pięknej tradycji, kultywowanej do dziś, w sklepach nadal najczęściej można spotkać świece parafinowe.
Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej oraz nieocenionym właściwościom leczniczym, świece z wosku pszczelego zyskują na coraz większej uwadze konsumentów. Przygotowane we właściwy sposób świece w trakcie spalania uwalniają substancje zdrowotne i lecznicze, które przenikają do powietrza.
Miodowy aromat wypełniający pomieszczenie w trakcie spalania się świecy ma nie tylko właściwości relaksacyjne i uspakajające. Dzięki oczyszczającym i jonizującym właściwościom świec z wosku pszczelego osoby cierpiące na astmę, alergie lub inne problemy związane z układem oddechowym zauważają znaczącą poprawę w oddychaniu.
Dodatkowo wosk pszczeli neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz promieniowanie elektromagnetyczne wywoływane przez sprzęty takie jak komputer, telewizor czy telefon.
WAŻNE! Aby palenie świec przynosiło oczyszczający i leczniczy efekt, muszą one być wykonane z w 100% naturalnego z wosku pszczelego.
Lecznicze właściwości wosku
Zdrowotne właściwości świec z wosku pszczelego to nie wszystko. Wosk pszczeli dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i regenerującym znalazł zastosowanie w leczeniu ran, a nawet oparzeń. Co więcej, przyjmowanie wosku pszczelego hamuje postępowanie przeziębiania, a także zmniejsza dolegliwości występujące w trakcie choroby. Samo żucie wosku pszczelego wzmacnia dziąsła i chroni zęby przed rozwojem parodontozy. Ogranicza także możliwość powstania próchnicy. Dodatkowo w stomatologii wosk pszczeli jest używany do tworzenia modeli zębów.
Warto podkreślić spożywcze właściwości wosku pszczelego. W aptekach można spotkać syropy, które w składzie posiadają wosk pszczeli, a nawet tabletki na ból gardła z dodatkiem propolisu. Osoby, które chcą ograniczyć spożywanie cukru mogą sięgnąć po wosk pszczeli jako dodatek do herbaty lub potraw. Dzięki zachowaniu delikatnej słodyczy wosk może stanowić zamiennik cukru w codziennej diecie.
Naturalny, aromatyczny i prozdrowotny – wosk pszczeli dzięki swoim właściwościom jest doceniany na rynku dermatologicznym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Jego dobroczynny wpływ możemy znaleźć nie tylko w domowej apteczce czy na pólkach w drogerii, ale także w domowym spa dzięki prozdrowotnej aromaterapii.